Formatki meblowe

Formatki meblowe

Fornir i obłóg sklejony na szerokość w celu uzyskania szerszych formatów i wybranego usłojenia

Formatki meblowe są to połączone arkusze okleiny, dzięki temu możemy uzyskać znacznie szerszy format niż w przypadku okleiny, której szerokość to maksymalnie 30-40cm. Ponadto formatki dają możliwość wyboru konkretnego usłojenia. Dzięki temu są powszechnie używane przy produkcji mebli, stołów, krzeseł, drzwi, trumien itp.

Liście okleiny po docięciu z szerokości i długości łączone są maszynowo w spajarce. To tutaj w wysokiej temperaturze powstaje prawie niewidoczna spoina klejowa łącząca poszczególne liście. Dodatkowo końce formatki łączone są od spodu nitką w poprzek.

Tak sklejona formatka zapewnia dużą wytrzymałość i może być bez obaw stosowana w prasach półkowych oraz membranowych.

Formatki meblowe wykonujemy z wszystkich gatunków fornirów i obłogów dostępnych w naszej ofercie. Dostępne grubości to 0.7, 1.5, 2.0mm oraz 4mm.

Wymiary formatek ustalane są przy składaniu zamówienia przez klienta, maksymalna długość formatek jakie możemy przygotować wynosi 290cm, szerokość jest właściwie nieograniczona (formatki zwijane są wtedy w rulony).

Na miejscu posiadamy między innymi formatki o długościach 160, 210 i 250cm i szerokości 53cm (stosowane najczęściej na meble) oraz o długości 210 i szerokości 24 i 28cm (popularny wymiar na wieka trumien).

Produkujemy także formatki z przeznaczeniem na produkcję stołów w tym stołów z wkładkami. Usłojenie okleiny na blatach oraz wkładkach jest wtedy takie samo. Część wymiarów posiadamy dostępne od ręki na miejscu.

Usłojenie formatek meblowych może być bardzo zróżnicowane i zależy od potrzeb klienta. Możemy wybierać spośród usłojenia prostego, słoju z fladrem lub połączeniu tych słoi, czyli półfladrem.

Dużą popularnością cieszą się formatki sękate oraz formatki typu mix, gdzie arkusze forniru pochodzą z kilku różnych paczek. Ponadto możemy wybrać łączenie prawo-prawo lub prawo-lewo (odwrócenie jednego liścia w drugą stronę) oraz obracanie końcami (odwrócenie do góry nogami). Wszystko to wpływa na ostateczne usłojenie formatki.

Ze względu na zasadę oklejania płyt z dwóch stron (aby nie została wygięta) wykonujemy również formatki na lewe strony. Jeżeli klientowi nie zależy na walorach estetycznych, możemy użyć okleiny z tańszych gatunków lub gorszych jakościowo w celu obniżenia ceny.